Związek Nauczycielstwa Polskiego

XXXV Nauczycielskie Dni Pamięci i Pokoju

27 kwietnia 2020

75-10-1000x570

Od 35 lat, zawsze 27 kwietnia, w rocznicę śmierci głodowej nauczyciela Mariana Batko, oddajemy hołd wszystkim nauczycielom poległym oraz pomordowanym w czasie II wojny.

Oficjalne uroczystości na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz – Bürkenau w ramach Nauczycielskich Dni Pamięci i Pokoju to jeden z niewielu momentów, kiedy spotykamy się tak licznie, bez względu na wszystko. Byliśmy zawsze i wierzyliśmy, że nic tego nie zmieni. Niestety, pandemia pokrzyżowała nasze plany specjalnego uczczenia 35. Obchodów NDPiP. Oprócz stałych elementów uroczystości obchodów, Organizatorzy zaplanowali debatę „Pamięć, tolerancja, pokój”, z udziałem laureatów nagrody ,,Ikara’’. W Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu wśród gości i dyskutantów mieli być również przedstawiciele młodego pokolenia, dla których świadomość dramatycznych wydarzeń tamtych dni jest szczególnie ważna, a życie w wolności i tolerancji jest wielkim darem, ale również wielką odpowiedzialnością.

Mam nadzieję, że w przyszłym roku debata dojdzie do skutku.

27 kwietnia 2020 r. nie możemy być razem w Muzeum Auschwitz, nie możemy tam na miejscu, zgodnie z 35-letnią tradycją złożyć hołd nauczycielom pomordowanym w obozie i w innych miejscach, w czasie II wojny światowej.

Ale o 11.00 – o stałej godzinie rozpoczęcia corocznego Marszu Milczenia, możemy wszyscy zapalić znicz, świecę i postawić w oknie, oddając hołd nauczycielom.

Możemy przeczytać specjalne wydanie „Ogniskowca” – pisma Okręgu Śląskiego ZNP, przygotowane na Jubileusz 35. NDPiP. https://slok.znp.edu.pl/ogniskowiec/ Polecam.

Możemy być razem połączeni jednym celem, który ma na imię HISTORIA, PAMIĘĆ, TOLERANCJA, POKÓJ.

Jadwiga Rezler – Prezes Okręgu Śląskiego ZNP

Sławomir Broniarz, prezes ZNP: Jako nauczyciele i wychowawcy mamy obowiązek pamiętać o tragicznych wydarzeniach z przeszłości i nauczać o nich, by historia nigdy się nie powtórzyła. Mamy także obowiązek być z naszymi uczniami w takich miejscach, jak były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. Od ponad 30 lat w kwietniu oddajemy hołd wychowawcom różnych narodowości, którzy zginęli podczas II wojny w obozach zagłady, gettach, łagrach i innych miejscach kaźni. Razem z uczniami idziemy w Marszu Milczenia, składamy kwiaty pod Ścianą Straceń, bierzemy udział w apelu poległych w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau. Jest to międzypokoleniowa lekcja historii i patriotyzmu. Tak było do tej pory. Niestety, w tym roku z powodu epidemii koronawirusa XXXV Nauczycielskie Dni Pamięci i Pokoju w tradycyjnej formie nie mogą się odbyć. Dlatego w swoim domach – w milczeniu – pomyślmy o wszystkich nauczycielach, pedagogach i naukowcach, którzy oddali życie za innych i za Polskę, którzy zginęli w obronie nauki, wolności, tolerancji i wartości demokratycznych. Pamiętajmy o spuściźnie, którą nam zostawili; o tym, że istotą kształcenia jest krzewienie tolerancji i edukowanie w duchu praw człowieka. Naszą powinnością jako nauczycieli i związkowców jest występowanie przeciwko wszelkim przejawom dyskryminacji, nienawiści i rasizmu. I o tym także pomyślmy w trakcie tegorocznych Nauczycielskich Dni Pamięci i Pokoju.