Ostatnie pożegnanie koleżanki Krystyny Strojna – 3 czerwca 2024 r. o godz. 13.00 na Cmentarzu Jeruzalem pożegnaliśmy wieloletnią członkinię naszego związku.

Na uroczystości pogrzebowej nasz Oddział reprezentowały kol. Teresa Ćwik – Prezes Oddziału Międzygminnego ZNP Racibórz, kol. Czesława Gurazda – Przewodnicząca SEiR oraz kol. Krystyna Piętak – Członek Zarządu SEiR.

Strojna Krystyna z domu Szkabarska urodziła się 20 września 1933 r. we wsi Dujewa na Wołyniu w powiecie Włodzimierz Wołyński.
W czasie wojny rodzina wyjechała do Francji gdzie mieszkali we wsi Forestil  a potem w Laboisiere. Do szkoły zaczęła uczęszczać w wieku 5 lat. Ponieważ szybko opanowała język francuski i była bardzo dobrą uczennicą, nauczycielka już w czwartej klasie wyznaczyła ją do uczenia pierwszoklasistów. W sierpniu 1947 r. ze względu na grasujących na terenie Wołynia banderowców, rodzina wyjechała z Francji w okolice Lwowa skąd pochodził ojciec.

Krystyna jako najstarsza z rodzeństwa dziewczyna poszła na służbę. Sprzątała mieszkania, bawiła dzieci pracowała w stajni u przewodniczącego powiatowej Rady w Kukiewicach. Potem pracowała w Samborze w mleczarni. W tym czasie bardzo dobrze opanowała język ukraiński.15 sierpnia 1950 r. rozpoczęła pracę we wsi Wola Baraniecka jako przewodnik drużyny pionierskiej. Od stycznia 1951 r. rozpoczęła naukę w szkole prowadzonej przez Centralny Komitet Komsomołu we Lwowie gdzie poznała język rosyjski.
W 1953 r. wprowadzono naukę języka francuskiego i w związku z tym uczyła języka francuskiego. Ponieważ przygotowywała się do matury to otrzymała polecenie nauczania języka ukraińskiego oraz literatury ukraińskiej w szkole dla dorosłych. W styczniu 1957 r. na zaproszenie brata męża wyjechali do Polski i poprzez Przemyśl trafili do Raciborza. Od 1 marca mąż zaczął pracę na kolei  a Krystyna zaczęła pracę jako wychowawczyni w Przedszkolu nr 10 na ul. Solnej. Po urodzeniu córki w lipcu 1957 r. zaczęła przygotowania do nostryfikacji wykształcenia. Kuratorium Oświaty w Opolu skierowało ją do Liceum Pedagogicznego w Mysłowicach, które ukończyła w lipcu 1961 r.
W 1967 r. ukończyła Studium Nauczycielskie w Opolu w bardzo dobrym wynikiem. Zaraz potem otrzymał propozycję pracy jako wizytator do spraw metodycznych na powiat raciborski. 4 czerwca 1978 r. uzyskała dyplom kwalifikacji równoważnych Wyższym Studiom Zawodowym w zakresie pedagogiki przedszkolnej. W latach 1973 – 1976 była dyrektorem zakładowego przedszkola Rafako.
W latach 1976 – 1980 była wychowawczynią w Przedszkolu nr 14 w Raciborzu. Po ciężkim wypadku samochodowym mając usztywniony staw skokowy nie mogła pracować z małymi dziećmi. W związku z tym, aż do przejścia w 1989 r. na emeryturę, pracowała jako zastępca kierownika do spraw pedagogicznych, a potem jako kierownik internatu Studium Nauczycielskiego w Raciborzu.

Za swoje zasługi w pracy zawodowej otrzymywała liczne podziękowania, dyplomy i wyróżnienia. Członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego była od 1 marca 1957r. W 2017 r. z okazji jubileuszu przynależności do Związku Nauczycielstwa Polskiego, w oparciu o rozmowę osobistą z kol. Krystyną, Teresa Ćwik spisała notkę biograficzną, która zamieszczona została w związkowej kronice.

W 2022 r. obchodziła jubileusz 65 lat przynależności do ZNP. Zmarła w wieku 90 lat w dn. 28 maja 2024 r.

Pokój Jej Pamięci

Za Zarząd Oddziału Międzygminnego

Związku Nauczycielstwa Polskiego w Raciborzu

Teresa Ćwik

POWIĄZANE WPISY

02.09.2024

List i życzenia od prezesa ZNP z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2024/2025

Koleżanki, Koledzy, rozpoczynający się rok szkolny jest dla nas wszystkich nowym otwarciem. Jesteśmy przekonani,...

Czytaj więcej

02.09.2024

Co się działo w wakacje? Podsumowanie działań

Kończą się wakacje, więc przypominamy najważniejsze związkowe działania i wydarzenia ostatnich dwóch miesięcy...

Czytaj więcej


NAJNOWSZE WPISY