Michał Pudło

Michał Pudło przyczynił się do pomnożenia dorobku społeczno-gospodarczego środowiska lokalnego i rozwoju oświaty na terenie miasta Raciborza. Za wyróżniającą pracę pedagogiczną i społeczną został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi (1986r.)

Do szczególnych zasług należy zaliczyć:

  • działalność w Komisji Edukacji Kultury i Kultury Fizycznej Rady Miejskiej  w Raciborzu, która zaowocowała wieloma przedsięwzięciami wpływającymi na poprawę warunków pracy w placówkach sportowych i oświatowych Raciborza. Przyczynił się m.in. do remontu Miejskiego Centrum Kultury oraz renowacji Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Dzięki jego staraniom powstała pierwsza w Polsce Szkoła Mistrzostwa Sportowego oraz Międzyszkolny Ośrodek Sportu. Osobiście nadzorował i prowadził rozbudowę Studium Nauczycielskiego w Raciborzu wraz z unowocześnieniem pracowni dydaktycznych; stadionu sportowego, krytej pływalni i domu studenta. Jest twórcą pierwszego w kraju Językowego Kolegium Nauczycielskiego (1990r.)
  • W 1981r. dzięki jego staraniom reaktywowano działalność Studium Nauczycielskiego w Raciborzu. Jako dyrektor Studium stworzył warunki kształcenia na 10 kierunkach, gdzie w każdym roku akademickim studiowało ok. 1000 studentów. Wprowadził nauczanie dodatkowych zajęć, co dawało absolwentom uprawnienia do nauczania drugiego przedmiotu. Upowszechnił sportowe obozy zimowe dla studentów wychowania przedszkolnego i nauczania początkowego. Pomagał dzieciom z rodzin ubogich i patologicznych poprzez organizowanie charytatywnych imprez prowadzonych przez studentów Studium Nauczycielskiego. Tworzył współzawodnictwo przedmiotowe między studiami nauczycielskimi w kraju w formie olimpiad przedmiotowych i konkursów. Nawiązał współpracę i ją kontynuował z ośrodkiem kształcenia nauczycieli w Weissenfels (Niemcy)w zakresie wymiany naukowej i wymiany młodzieży (1985-1995). Nawiązał współpracę z Polonią w Republice Czeskiej powiatu opawskiego, która jest kontynuowana do chwili obecnej przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Raciborzu. Organizował konferencje pedagogiczne nauczycieli Studium Nauczycielskiego dla nauczycieli przedszkoli i szkół podstawowych. Był doradcą Departamentu Kształcenia Nauczycieli w Ministerstwie Edukacji. Przewodniczył zespołowi dyrektorów studiów nauczycielskich z całego kraju w latach 1984-1991. Uczestniczył w tworzeniu programów nauczania dla studiów i kolegiów nauczycielskich. Jest współtwórcą programu wychowawczego w internatach i bursach.
  • Jest założycielem Towarzystwa Nauczycielskiego „Śląska Macierz Szkolna”. Brał udział w tworzeniu Konfederacji Towarzystw Nauczycielskich w Polsce. Opracował i opublikował szereg artykułów w biuletynach resortowych i metodycznych np. w zakresie kształcenia nauczycieli, doskonalenia warsztatu pracy. (Kwartalnik Nauczyciela Opolskiego, Biuletyn WOM w Katowicach)
  • Michał Pudło pozostając od wielu lat na emeryturze jest aktywnie działającym członkiem wielu organizacji społecznych z terenu Raciborza i województwa śląskiego. Jest przewodniczącym komisji rewizyjnej Międzyszkolnego Klubu Sportowego – Szkoły Mistrzostwa Sportowego Victoria i długoletnim członkiem zarządu tego klubu. Jest działaczem i członkiem Szkolnego Związku Sportowego w Raciborzu.
  • Równolegle z pracą zawodową działał i nadal działa w strukturach Związku Nauczycielstwa Polskiego pełniąc różnorodne funkcje od Prezesa Ogniska w Zespole Szkół Budowlanych, Prezesa Oddziału Powiatowego w Raciborzu do Wiceprezesa Okręgu Śląskiego. Obecnie jest członkiem Prezydium Zarządu Oddziału ZNP w Raciborzu, Przewodniczącym Okręgowej Sekcji Emerytów i Rencistów oraz Członkiem Zarządu Krajowej Sekcji Emerytów i Rencistów. Z dużym zaangażowaniem i kreatywnością realizuje zadania wynikające z pełnionych funkcji. Jest człowiekiem życzliwym, chętnym do pomocy i wprowadzającym dobrą atmosferę w swoim otoczeniu. Do najważniejszych działań w pracy związkowej należy zaliczyć:
  • rozwiązywanie wielu konfliktów społecznych poprzez mediacje w zakładach pracy powiatu raciborskiego oraz aktywne uczestnictwo w pracach zespołów ZNP przygotowujących opinie i stanowiska w sprawach oświaty i prawa oświatowego
  • Dbałość o poprawę warunków pracy osób zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych poprzez prowadzenie szkoleń z zakresu prawa pracy i prawa oświatowego, i zawieranie układów zbiorowych, opracowywanie projektów regulaminów z obszernym komentarzem dot.: wynagradzania pracowników niepedagogicznych; pracy; zakładowego funduszu świadczeń socjalnych; dodatków do wynagrodzeń nauczycieli oraz opinii prawnych i ekspertyz z Kodeksu pracy; Karty Nauczyciela; ustawy o systemie oświaty; ustawy o związkach zawodowych;
  • .Dzięki jego staraniom został powołany Rejon Rybnicki obejmujący swoim zasięgiem wszystkie sekcje emerytów i rencistów, co przyczynia się do sprawniejszej koordynacji i działalności tych sekcji.
  • Był wielokrotnie wybierany delegatem na zjazdy okręgowe i krajowe Związku Nauczycielstwa Polskiego,

Otrzymał wiele odznaczeń związkowych m.in. odznaka za 50 lat przynależności związkowej, Złotą Odznakę ZNP za wyróżniającą pracę związkową.

Zmarł w 2014 r. w Raciborzu.